Rwanda Gitesi

Krajina: Rwanda

Región: Karongi, Gitesi

Farma:  Gitesi washing station

Farmár: Various delivering to Gitesi washing station

Washing Station: Gitesi Washing Station vlastnená otcom Alexisem a synom Aimem Gahiziovými

Nadmorská výška: 1750-1800 m.n.m.

Varieta: Red Bourbon

Zpracovanie: Washed

Chuťový profil: Švestkový džem, lesní plody, černý čaj a pomeranč.

Vyberte si variant:

Cena od 10,50 €

Gitesi je súkromná premývacia stanica, ktorú vlastnia a prevádzkujú otec a syn Alexis a Aime Gahiziovci. Stanica bola postavená v roku 2005 a nachádza sa v západnej provincii Rwandy. V prvých rokoch sa Alexis a Aime snažili udržať stanicu v prevádzke a tvrdo bojovali, aby sa z nej stal ziskový podnik. Nakoniec sa im v roku 2010 podarilo zisk dosiahnuť a od tej doby je Gitesi Washing Station podnik s udržateľnou budúcnosťou.

Alexis pochádza z okresu Karongi, kde sa Gitesi nachádza, a jeho rodina v tomto regióne pestuje kávu už niekoľko generácií. Spoločnosť Gitesi má veľmi silné vzťahy s farmármi v miestnej komunite - je tu viac ako 1 800 pestovateľov kávy, ktorí dodávajú do Gitesi svoje zrná. Alexis a Aime tiež zaviedli bonusové odmeňovanie farmárov, aby ich viac motivovali sústrediť sa na kvalitu pri pestovaní, vďaka čomu vo výsledku môže stanica predávať kávu za vyššie ceny a následný väčší zisk prerozdeliť farmárom, ktorí sa na tom podieľali.

Aime má inžinierske vzdelanie a navrhol a implementoval veľmi komplexný systém čistenia vody vo svojej stanici, a to v takej miere, že sa používa ako model budúcich systémov čistenia vody pre ďalšie premývacie stanice.

Spoločnosť Gitesi má aj vlastné pozemky, na ktorých pestuje kávu, a plánuje ich rozšírenie. Ako vysvetlil Aime, je to jednak kvôli priamej kontrole a riadeniu kvality produkcie, jednak kvôli zaisteniu dodávok.